Alby do komunii jako standardowy obecnie ubiór komunijny dla chłopców i dziewczynek.

Alby do komunii jako standardowy obecnie ubiór komunijny dla chłopców i dziewczynek.

Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii świętej zaczeło być uroczystością komercyjną. Wydatki związane z owym zdarzeniem niejednokrotnie przekraczają oczekiwania rodziców. Zakup alby, sukienki komunijnej i wszystkich załączników niezbędnych potomkowi do przystąpienia do pierwszej komunii oraz organizacja przyjęcia związana jest z wysokimi wydatkami. Koszty związane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Każde dzieciątko, by móc przystąpić do tego sakramentu, obowiązkowo musi mieć różaniec, świecę oraz książeczkę do nabożeństwa. Owe zakupy wiążą się z wydatkiem blisko 60 zł.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Od paru lat w kościołach katolickich dzieci pierwszokomunijne mają sakrament w takich samych szatach, jakimi są alby komunijne. Kiedyś każda z dziewczynek mogła być odziana w sukienkę komunijną, a chłopcy w garniturki, co łączyło się z tym, że w czasie mszy istniała mała rewia mody. Alby komunijne i jednakowe sukienki komunijne są bardzo dobrym wyjściem, wszystkie dzieci wyglądają identycznie, nie ma bogactwa i zbędnego strojenia się . Jednak w wielu parafiach zastrzega się zakup alb komunijnych i sukienek w wybranej danej firmie, by wszystkie były identyczne.

Wiąże się to z tym, że rodziciele nie mają sposobności szukania tańszej opcji kupna. Przeciętnie owy strój kosztuje od 100 do 150 zł. Poza tym należy dodać jeszcze buty, pelerynkę i ubranko na zmianę. U dziewczynek zazwyczaj są to sukienki, a dla chłopaków tradycyjnie garnitury. I tu także należy wyjąć z portfela prawie 200 zł. Rajstopy, rękawiczki, torebeczka na różaniec i książeczkę, poza tym wianek na głowę, wydaje się, że są to drobnostki, ale one też kosztują. Każdy opiekun pragnie, aby tenże dzień zapisał się w pamięci jego dziecka.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Temu też organizowane są przyjęcia komunijne. Aby w maju móc robić przyjęcie komunijne, konieczne jest dokonać rezerwacji już dużo wcześniej, bo na miesiąc przed uroczystością możemy już nic nie znaleźć. Uroczystość komunijna to przeważnie obiad plus kawa i ciastko. Za 3-4 godziny uroczystego świętowania trzeba zapłacić minumum 80 zł za gościa. Mnóstwo restauracji proponuje swoim gościom tańszą wersję np.

Jeżeli zamierzasz odnaleźć następne artykuły związane z omawianym w tym miejscu zagadnieniem, zobacz ofertę w serwisie (https://ilustris.pl/produkty/tekstylia/woreczki-podrozne,2,7113) publikującym analogiczne dane.

z własnymi ciastami. Prosząc na święto komunijne 20 gości wydamy za nich prawie 1600 zł.