Na czym polega terapia dla par

Na czym polega terapia dla par

Terapia dla małżeństw sprawdza się, gdyż w każdym związku zdarzają się trudne momenty, kiedy masz wszystkiego dość, myślisz wręcz o rozstaniu. Nim jednakże podejmiesz podobną decyzję, postaraj się zawalczyć o związek. Czasem dopiero terapeuta może pomóc ponaprawiać relacje między małżonkami.

Psychoterapia

Autor: Sohel Parvez Haque
Źródło: http://www.flickr.com
Destabilizacja w małżeństwie może pojawić się w każdym momencie, obojętnie czy jesteśmy ze sobą 5, czy 30 lat. Jest czymś normalnym. Mogą go wywołać na przykład: pogoń za karierą, podział zadań w domu, kierowanie się różnymi wzorcami w wychowywaniu pociech, narzucanie swoich racji przez jedną ze stron bądź „wyfrunięcie” pociech z gniazda rodzinnego. Zdarza się, że przyczyny tkwią głębiej – jedna lub dwie osoby przenoszą do związku „problematyczne zaplecze” przykładowo powiązane z dojrzewaniem w rodzinie przemocowej albo alkoholowej. Taki balast uczuciowy rzutuje na układy między partnerami i może wzmacniać kryzys – wejdź i sprawdź.

Niezwykle często problemy w związku potęguje zakłócona komunikacja. Niełatwo nam bezpośrednio rozmawiać o obustronnych oczekiwaniach i uczuciach, nie słuchamy siebie nawzajem. Nie potrafimy także zaaprobować tego, że każdy z nas jest różny oraz uparcie próbujemy dostroić współmałżonka do siebie. Jednak im dłużej każdy „ciągnie w własną stronę”, tym trudniej wypracować porozumienie. Zaczynamy się od siebie odsuwać lub walczymy o każdą drobnostkę, odczuwając coraz większą złość, gorycz, frustrację. Nie ma już miejsca na troskę, pomoc, szacunek dla potrzeb drugiej osoby, za to rosną pretensje jak też wrażenie odrzucenia.

Para

Autor: abcslubu.pl / Magia Kadru
Źródło: abcslubu.pl / Magia Kadru
O ile po paru próbach zażegnania kryzysu nie udaje nam się dojść do porozumienia, dobrze jest udać się do terapeuty. Najodpowiedniej kiedy będzie to terapia dla par. Terapia umożliwia przebudować związek, uzdrowić stosunki między małżonkami. Daje zyski zarówno indywidualne – pozwala poznać siebie, swoje wymogi, zmierzania, oczekiwania względem małżonka – jak również dla pary – modyfikuje styl komunikacji, dopomaga wyjaśnić nieporozumienia, odnaleźć kompromis.

Jeżeli zdecydujesz się na podobną terapię a nie znasz godnego zaufania terapeuty wpisz w wyszukiwarkę zwrot: psychoterapeuta Kraków – Psychoterapia Horyzonty, ażeby sprawdzić propozycje z tego właśnie miasta.