Alby do komunii jako standardowy obecnie ubiór komunijny dla chłopców i dziewczynek.

przez | 29 lipca 2021
Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii świętej zaczeło być uroczystością komercyjną. Wydatki związane z owym zdarzeniem niejednokrotnie przekraczają oczekiwania rodziców. Zakup alby, sukienki komunijnej i wszystkich załączników niezbędnych potomkowi do przystąpienia do pierwszej komunii oraz organizacja przyjęcia związana jest z wysokimi wydatkami. Koszty związane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Każde dzieciątko, by móc przystąpić do tego sakramentu, obowiązkowo musi mieć różaniec, świecę oraz książeczkę do nabożeństwa. Owe zakupy wiążą się z wydatkiem blisko 60 zł.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Od paru lat w kościołach katolickich dzieci pierwszokomunijne mają sakrament w takich samych szatach, jakimi są alby komunijne. Kiedyś każda z dziewczynek mogła być odziana w sukienkę komunijną, a chłopcy w garniturki, co łączyło się z tym, że w czasie mszy istniała mała rewia mody. Alby komunijne i jednakowe sukienki komunijne są bardzo dobrym wyjściem, wszystkie dzieci wyglądają identycznie, nie ma bogactwa i zbędnego strojenia się . Jednak w wielu parafiach zastrzega się zakup alb komunijnych i sukienek w wybranej danej firmie, by wszystkie były identyczne.

Wiąże się to z tym, że rodziciele nie mają sposobności szukania tańszej opcji kupna. Przeciętnie owy strój kosztuje od 100 do 150 zł. Poza tym należy dodać jeszcze buty, pelerynkę i ubranko na zmianę. U dziewczynek zazwyczaj są to sukienki, a dla chłopaków tradycyjnie garnitury. I tu także należy wyjąć z portfela prawie 200 zł. Rajstopy, rękawiczki, torebeczka na różaniec i książeczkę, poza tym wianek na głowę, wydaje się, że są to drobnostki, ale one też kosztują. Każdy opiekun pragnie, aby tenże dzień zapisał się w pamięci jego dziecka.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Temu też organizowane są przyjęcia komunijne.

Czy taka tematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę manicure Wrocław, która dotyczy omawianej kwestii, zatem na pewno także Cię zaintryguje!

Aby w maju móc robić przyjęcie komunijne, konieczne jest dokonać rezerwacji już dużo wcześniej, bo na miesiąc przed uroczystością możemy już nic nie znaleźć. Uroczystość komunijna to przeważnie obiad plus kawa i ciastko. Za 3-4 godziny uroczystego świętowania trzeba zapłacić minumum 80 zł za gościa. Mnóstwo restauracji proponuje swoim gościom tańszą wersję np. z własnymi ciastami. Prosząc na święto komunijne 20 gości wydamy za nich prawie 1600 zł.