Dylemat wielu osób, czyli sukienki komunijne, albo alby. Rozsądek czy fanaberia?

przez | 24 czerwca 2022
Sakrament Pierwszej Komunii to dla naszego dziecka doniosłe wydarzenie. Same przygotowania to całkowicie nieznane doświadczenie, w porównaniu do dotychczasowych. Nawet rok przed Komunią maluch rozmawia z kolegami na temat komunii, stara się zapamiętaćmodlitwy, chodzi na próby. Jednak zwykle w czasie intensywnych przygotowań, zarówno my – dorośli, jak i nasze latorośle, zapominamy, czym tak właściwie jest ta uroczystość.

Komunia

Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com

Często podnoszonym tematem jest kwestia wyboru stroju na tę okazję. W wielu parafiach, co jest skądinąd nad wyraz słusznym posunięciem, zamiast typowych sukienek i garniturów, wprowadza się alby. Za tym rozwiązaniem stoi wiele argumentów: przede wszystkim chęć ograniczenia procesu przekształcania się religijnego przeżycia w rewię mody i rywalizację prezentami kupowanymi przez rodziców i chrzestnych. Jednak w ten sposób ograniczamy dziecku poczucie indywidualności. Śmiało możemy stwierdzić, że mądrze wybrane, skromne sukienki komunijne, nie powinny zaszkodzić doniosłości uroczystości, a wręcz sprawią, że dla dziecka stanie się ono wyjątkowe.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednią kreację? Przede wszystkim na jakość wykonania – sprawdźmy czy szwy się nie prują oraz czy nie przeszkadzają nam jakieś elementy. Kolejna rzecz to rodzaj materiału. Unikajmy przesadnie błyszczących, koronkowych, tandetnych materiałów . Postarajmy się, aby sukienka miała możliwie najmniej ozdób. Przecież gdy przypatrzymy się wybiegowym projektom, szybko zorientujemy się, że najbardziej elegancko wyglądają te najbardziej klasyczne.

Komunia

Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com

Weźmy pod uwagę również zakup używanej sukienki. Warto o tym pomyśleć wcześniej i śledzić ogłoszenia w sieci. Być może uda nam się znaleźć coś wyjątkowego nie wydając zbyt wiele. Oszczędzoną w ten sposób kwotę będziemy mogli przeznaczyć na niewielkie pamiątki rozdawane w ramach wdzięczności zaproszonym gościom (wdał się w polemikę na ). Popularnym pomysłem są ozdobne woreczki, uszyte z tej samej co sukienka tkaniny, do których wkładamy gipsowego aniołka strój aniołka oraz kartkę z podziękowaniem. Jeżeli jednak w parafii, w której nasze dziecko przystępuje do omawianego sakramentu, rodzice zdecydują się na alby, podporządkujmy się.