Na czym polega terapia dla par

przez | 10 lipca 2021
Terapia dla małżeństw sprawdza się, gdyż w każdym związku zdarzają się trudne momenty, kiedy masz wszystkiego dość, myślisz wręcz o rozstaniu. Nim jednakże podejmiesz podobną decyzję, postaraj się zawalczyć o związek. Czasem dopiero terapeuta może pomóc ponaprawiać relacje między małżonkami.

Psychoterapia

Autor: Sohel Parvez Haque
Źródło: http://www.flickr.com
Destabilizacja w małżeństwie może pojawić się w każdym momencie, obojętnie czy jesteśmy ze sobą 5, czy 30 lat. Jest czymś normalnym. Mogą go wywołać na przykład: pogoń za karierą, podział zadań w domu, kierowanie się różnymi wzorcami w wychowywaniu pociech, narzucanie swoich racji przez jedną ze stron bądź „wyfrunięcie” pociech z gniazda rodzinnego. Zdarza się, że przyczyny tkwią głębiej – jedna lub dwie osoby przenoszą do związku „problematyczne zaplecze” przykładowo powiązane z dojrzewaniem w rodzinie przemocowej albo alkoholowej. Taki balast uczuciowy rzutuje na układy między partnerami i może wzmacniać kryzys – wejdź i sprawdź.

Niezwykle często problemy w związku potęguje zakłócona komunikacja. Niełatwo nam bezpośrednio rozmawiać o obustronnych oczekiwaniach i uczuciach, nie słuchamy siebie nawzajem. Nie potrafimy także zaaprobować tego, że każdy z nas jest różny oraz uparcie próbujemy dostroić współmałżonka do siebie. Jednak im dłużej każdy „ciągnie w własną stronę”, tym trudniej wypracować porozumienie. Zaczynamy się od siebie odsuwać lub walczymy o każdą drobnostkę, odczuwając coraz większą złość, gorycz, frustrację. Nie ma już miejsca na troskę, pomoc, szacunek dla potrzeb drugiej osoby, za to rosną pretensje jak też wrażenie odrzucenia.

Para

Autor: abcslubu.pl / Magia Kadru
Źródło: abcslubu.pl / Magia Kadru
O ile po paru próbach zażegnania kryzysu nie udaje nam się dojść do porozumienia, dobrze jest udać się do terapeuty. Najodpowiedniej kiedy będzie to terapia dla par. Terapia [terapia uzależnienia od alkoholu] umożliwia przebudować związek, uzdrowić stosunki między małżonkami. Daje zyski zarówno indywidualne – pozwala poznać siebie, swoje wymogi, zmierzania, oczekiwania względem małżonka – jak również dla pary – modyfikuje styl komunikacji, dopomaga wyjaśnić nieporozumienia, odnaleźć kompromis.

Jeżeli zdecydujesz się na podobną terapię a nie znasz godnego zaufania terapeuty wpisz w wyszukiwarkę zwrot: psychoterapeuta Kraków – Psychoterapia Horyzonty, ażeby sprawdzić propozycje z tego właśnie miasta.