Chcesz mieć własny hotel? To nie takie problematyczne! Sprawdź jakie warunki musi spełnić przyszły hotelarz

przez | 13 grudnia 2021
Wiele branż w Polsce zyskuje na znaczeniu, tak jest przykładowo z hotelarstwem. Ostatnie lata nie pozostawiają wątpliwości, nastąpił wzrost inwestycji w tym segmencie rynku. Zaszły przy tym pewne zmiany, coraz większe znaczenie mają hotele ekonomiczne, a trochę słabsze wyniki zaliczają hotele z wyższego segmentu, czyli pięciogwiazdkowe. Hotele ekonomiczne też w najbliższych latach mogą jeszcze bardziej zyskać na znaczeniu. Niskie nakłady kosztów i szybki zwrot nakładów, to najistotniejsze składowe tego sukcesu. Może także myślisz, ażeby otworzyć taki hotel?

hotel

Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com
Decyduje się na to coraz więcej osób, a to dlatego, że przepisy są mało restrykcyjne. Nie są potrzebne koncesje lub pozwolenia, wymagania, jakie regulują tę tematykę znajdują się przede wszystkim w Ustawie o usługach turystycznych. Pierwsze co musi zrobić przedsiębiorca to złożyć wniosek o uzyskanie zaszeregowania obiektu do właściwego typu i jednej z pięciu gwiazdkowych kategorii. Zaszeregowanie obiektu, a również przydzielenie kategorii leży w gestii marszałka województwa właściwego ze względu na miejscu położenia przyszłego hotelu. Jego obowiązkiem jest również prowadzenie ewidencji wszelkich obiektów hotelowych.

Składany wniosek musi być wypełniony z podaniem dokładnych danych przedsiębiorcy, czyli musi tam się znajdować adres siedziby, numer NIP oraz KRS, jeśli oczywiście podlega on wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Jeśli chodzi konkretnie o przyszły obiekt to w takim wniosku powinniśmy podać nazwę obiektu, trzeba także podać dokładne miejsce, w którym będzie stał hotel.

Masz zamiar znać sporo detali na ten interesujący temat? Zatem ten wpis doczytaj również (https://dworzecwilhelma.pl/pl/hotel-butikowy-u-wilhelma/) następną stronę pod wskazanym linkiem.

Konieczne jest również, żeby przedsiębiorca wskazał we wniosku rodzaj obiektu i kategorię, jaką chce dostać. Jak się przydziela właściwą kategorię? Najważniejsza jest liczba miejsc noclegowych, jednostek mieszkalnych, ważna jest też ich struktura.

hotel

Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

I na sam koniec, należy się dowiedzieć, iż według przepisów usługi hotelarskie mogą być świadczone jedynie w obiektach które spełniają dwa podstawowe warunki. Jeden z nich odnosi się do wielkości przyszłego hotelu, to jakie ma wyposażenie i jakie będą w nim świadczone usługi. Zależnie jaką kategorię posiada nasz obiekt, są one zatwierdzane właśnie pod tym kątem. Drugi warunek odnosi się do wymogów, które powinna spełniać każda inwestycja budowlana, czyli konieczne są sprawnie działające urządzenia sanitarne, przeciwpożarowe oraz pozostałe, zdefiniowane w odrębnych przepisach.

Nie wnikając w pozostałe, mniej istotne rzeczy, należy przyznać, iż hotel (https://coraltravel.pl/Bulgaria/Burgas/hotel/NESSEBAR-BEACH/6558/40-1380-24FF.html) w Polsce to nie jest marzenie ściętej głowy. Jeśli faktycznie posiadamy dużo pieniędzy i myślimy, jak je dobrze zainwestować to może właśnie ta droga będzie najlepsza. Jeśli wierzyć wielu analitykom, rynek hotelowy każdego roku ma rosnąc, i to ten ekonomiczny. Może więc warto spróbować?