Co jest korzystniejsze na przyjęcie: alby komunijne czy garnitury i sukienki?

przez | 10 lipca 2021
Bez wątpienia pierwsza komunia jest jednym z najważniejszych dni w życiu dziecka. Opiekunowie z dumą mogą patrzeć, jak ich ukochana córeczka czy synek przystępuje do Stołu Pańskiego. Potem jest eleganckie przyjęcie komunijne i prezenty dla chłopca czy dziewczynki. Rodzice pragną, by ich dzieci prezentowały się w tym wyjątkowym dniu fantastycznie. Czy zasadnym było ujednolicenie ubioru dzieci i wprowadzenie alb komunijnych?.

komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Nim wprowadzono alby pierwszokomunijne chłopcy byli ubierani w garnitury, a dziewczynki w sukienki. Rodzice, którzy posiadali wystarczające środki, fundowali swoim pociechom dość drogie ubrania znanych producentów. Swoje decyzje wyjaśniali tym, że jest to wyjątkowy dzień w życiu dziecka i trzeba go honorowo uczcić. Jednak w gronie dzieci były również te, których rodzice nie posiadali wystarczających środków, aby nabyć tak eleganckie ubiory. Ich dzieci licho wyglądały na tle tych solidnie ubranych. Wtedy pojawiły się głosy niezadowolenia z powodu różnic w ubiorze, bo niektóre dzieci były ubrane tak, jak ubiera się para młoda.

Czy omawiane tematy Cię absorbują? Raźno zatem kliknij tu – ta ważna propozycja (www.sentiell.pl/pol_m_BIZUTERIA_Bizuteria-srebrna-pr-925_Lancuszki-154.html) na pewno także bardzo Cię zaciekawi.

Toteż Kościół ujednolicił ubiór. Nie mogło przecież tak być, że w tym uroczystym dniu z kościoła robi się pokaz mody. Alby komunijne okazały się pierwszorzędnym lekarstwem na nieskromność w ubiorze . Od tej pory dzieci były ubierane jednolicie w białe alby. Każde dziecko otrzymywało tą samą, zrobioną z tego samego tworzywa i w tej samej cenie. Skutkowało to tym, że różnice zarobkowe i klasowe nie były odczuwalne w czasie pierwszej komunii. Ten stan rzeczy dał co więcej komfort dzieciom. Te z ubogich rodzin nie czuły się już gorsze i nie były narażone na szyderstwo ze strony majętnych dzieciaków.

Ciekawią Cię przeróżnego rodzaju inne informacje? Fantastycznie, ponieważ masz szansę zalogować się na nową stronę i tam przestudiować precyzyjne wiadomości.

komunia

Autor: Mia & Steve mestdagh
Źródło: http://www.flickr.com

A same alby są wszakże strojem stricte kościelnym, ponieważ ubioru stosowanego w czasie kościelnych liturgii. Piękne białe alby z powodzeniem od lat są wykorzystywane podczas mszy świętych. Wymienione operandy przemawiają na korzyść alb . Niewątpliwie są one poprawniejszym ubiorem od sukienek i garniturów. Nadają się co więcej lepiej do brania udziału w uroczystościach kościelnych. A dzieci wyglądają w nich gustownie, a zarazem mniej pretensjonalnie. I oto wszakże chodzi.