Dlaczego warto obchodzić Święto Zmarłych?

przez | 10 marca 2022
Jedne mają charakter radosny, inne bardziej refleksyjny. Do tego drugiego rodzaju świąt zalicza się chociażby Święto Zmarłych.
Święto Zmarłych odbywa się co roku pierwszego listopada. Jest to ważny czas, jako, ze skłania nas do namysłu nad śmiercią, a także do pamięci o naszych najbliższych, którzy opuścili ten świat. Ważność tego święta została podkreślona między innymi poprzez uznanie obchodów Dnia Zmarłych za niematerialne dziedzictwo wpisane na listę UNESCO.

Chryzantemy

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Święto Zmarłych jest dniem rozmyślań i refleksji. zależnie jednak od kraju jest różnie obchodzone. Warte uwagi są oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie poprzedza je zwyczaj znany popularnie jako Halloween. Jest to czas radości, chociaż dominują duchy, demony, wiedźmy, czy świecące dynie. W naszym kraju Halloween powoli zyskuje grono zwolenników, niemniej to Święto Zmarłych czy też Dzień Wszystkich Świętych, wciąż pozostaje tradycyjnym zwyczajem kultywowanym przez chrześcijan.

Dzięki tego rodzaju świętom rodziny mogą odwiedzić razem cmentarz i powspominać zmarłych, a także uczcić ich pamięć. Jak przed każdym świętem, tak i w tej sytuacji musimy się jednak stosownie przygotować – a właściwie przygotować nagrobki, które w dniu 1 listopada są oblegane przez rodziny zmarłych. Groby na kilka dni przed tą datą są precyzyjnie czyszczone i dekorowane rozmaitego gatunku kwiatami i wieńcami.

Wejdź naszą następną stronę. Tam znajdują się frapujące wiadomości. Prosimy – doczytaj szczegóły. Będzie nam bardzo miło, jeśli wątki będą Ci się podobać.

Z kolei w samo święto przybywający na cmentarz przynoszą i zapalają świeczki, a także modlą się za zmarłych. To właśnie modlitwa i namysł powinny być najważniejszymi elementami obchodzonych świąt (obchody święta).

W tym dniu chodzimy także na cmentarze wojenne i miejsca pamięci poległych żołnierzy. Czcimy zatem nie tylko najbliższych z rodziny, ale również żołnierzy, którzy walczyli za naszą wolność i których pochowano w zbiorowych mogiłach. Dzięki temu nasze myśli kierują się także w stronę kwestii bardziej uniwersalnych i większej wagi, typu ojczyzna, wolność i nieodległość. Warto wówczas poświęcić nieco więcej czasu na rozmyślania tego pokroju, jako, że to jeden z niewielu okresów w ciągu roku, kiedy możemy na spokojnie zastanowić się nad tymi ważnymi dla nas i dla naszych bliskich sprawami.