Pierwsza Komunia Święta. Co sprezentować? Jak dużo ofiarować pieniędzy?

przez | 28 września 2021
Zorganizowanie Pierwszej Komunii Świętej to dla rodziców nie lada wyzwanie. Trzeba dziecko odświętnie ubrać, wynająć lokal i zamówić obiad, zakupić tort, wynająć kamerzystę, natomiast przed uroczystością wpaść do fryzjera.

alkohol

Autor: Matthias Ripp
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak komunia święta to nie wyłącznie ubiór. Tradycją jest uroczysty obiadek w gronie rodziny. W komfortowej sytuacji są rodzice, jacy sami mogą urządzić przyjęcie komunijne w mieszkaniu. Nie muszą się wtenczas narażać na koszty wynajmu stolików w restauracji. Najczęściej jednakże tort (brokat spożywczy) trzeba zadysponować osobno. Za dodatkowe 80 zł za kilo.

Zapachy, pefrumy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Problem ma również rodzina: jaki podarek nabyć? Co podarować? Wśród dziewczynek, jakie pójdą w tym roku do komunii świętej, dominuje moda na sukienki z króciutkim rękawkiem. Przebojem są też kolorowe elementy w wianku – może być to np. pastelowy róż czy też fioletowy. Ceny takich dodatków zaczynają się od 45 złotych. Dalej nie wychodzą z mody wianuszki z kwiatów naturalnych, na przykład ze stokrotek. Tegorocznym przebojem na liście podarunków jest smartwatch, czyli tzw. inteligentny czasomierz. Narzędzie posiada wkomponowane funkcje smartfonu, czyli między innymi aparat oraz odtwarzacz muzyki. Bicykl to również kapitalny pomysł na prezent. Komunijne trendy zmieniają się z roku na rok i niezorientowanym ciężko za nimi nadążyć. Niegdyś zakup złotych precjozów – przykładowo medalika, bądź encyklopedii, czy zestawu przyrządów do szkoły był doskonałym wyborem.

Później dzieciaczki zaczęły dostawać keybordy, bicykle a także komputery, zaś budżet na podarunki na I komunię o wiele wzrósł. Jednak komunia święta to nie wesele. Powinno się się skoncentrować na jego obrębie duchowym – od wielu lat apelują księża.