Niesamowite wczasy na Kaszubach

przez | 10 lipca 2021
Jeśli byśmy chcieli zaznaczyć precyzyjne granice krainy kaszubskiej, najprawdopodobniej zadanie to się nie powiedzie. Kaszuby to region kulturalny, a nie historyczny, w związku, z czym nie możemy z całą pewnością ustalić, gdzie sięgają.
Jedno nie podlega jednak dyskusji – na ich obszarze występują jedne z najśliczniejszych zakamarków w Polsce: plaże, lasy i jeziora. Nadzwyczaj bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i istotą jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Nadzwyczaj rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, położony jest w urzekającym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają 1906 r., kiedy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w osiemnasto-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od zamożnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale także kultywowanie kaszubskich zwyczajów i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają aktualnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Na dzień dzisiejszy obiekt zajmuje dwadzieścia dwa hektary i skupia niezliczoną liczbę cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać m.in. zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z 1876 r. (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono również sporo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najbardziej cennym obiektem w skansenie jest zrobiony z drewna kościół św. Barbary z około tysiąc siedemsetnego roku, który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie.

Czy to zagadnienie wydaje się dla Ciebie atrakcyjne? To kliknij i zobacz, co zawiera solidna strona (http://www.spijtanio.eu/kwatery-pracownicze-szczecin) – znajdziesz w tamtym miejscu nie mniej intrygujące dane.

Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Poza tym odbywa się tutaj mnóstwo interesujących imprez religijno – folklorystycznych, między innymi obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Warto zaznaczyć, iż Wdzydze Kiszewskie to również wspaniałe miejsce na wakacyjny odpoczynek, bowiem dysponuje różnorodną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad warto udać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie serwowane są specjały miejscowej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą trzeba zobaczyć. Zapewne należy zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad 100 lat jest udostępniony do zwiedzania i oferuje bogaty wybór artykułów ozdobionych w charakterystycznym, kaszubskim stylu. Znane są też Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu zachowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Atrakcyjnym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Żeby w pełni docenić piękno malowniczego krajobrazu Kaszub, warto spędzić tu co najmniej parę dni, a w trakcie trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (329 m n.p.m.). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dużą atrakcją przyrodniczą jest również ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem.

Jak myślisz? Czy ten wątek jest ciekawy? Jeśli tak, to kliknij w odnośnik oraz sprawdź praktyczne informacje (www.bachledaresort.pl/biznes-i-eventy) – wciągną Cię całkowicie.

Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w 1972 r.. Rzeka ma tutaj bardzo urozmaicony przebieg, a sam zakątek wyróżnia się rzadkim pięknem. Wybierają na wakacje dwa tysiące czternaście Kaszuby warto zaplanować pieszą wyprawę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie ujrzeć można wspaniały, spadzisty klif i fragment naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Skoro niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach zostały najróżniejsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – wykorzystał je, aby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Wiele przydatnych faktów oraz ofert noclegowych można znaleźć na .