Relaksujący urlop w Bieszczadach

przez | 22 czerwca 2022
Niełatwo mówić o Bieszczadach inaczej, aniżeli o miejscu urzekającym, tajemniczym i kompletnie ujmującym swoim barwnym pięknem. Kraina ta jest rewelacyjną ofertą dla osób szukających oddechu od codziennego zgiełku i miejsca na niezapomniane wakacje 2014.

Bieszczady

Autor: Yadis-Art
Źródło: www.flickr.com
Kiedy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni ukazują się subtelne grzbiety górskie, porośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i niepowtarzalny w skali kraju element bieszczadzkiego krajobrazu. Są one zlokalizowane powyżej linii lasów, dzięki czemu każdy podróżnik może do woli zachwycać się tutejszymi wspaniałymi widokami.

Do najbardziej popularnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z cudownym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, a także z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w słoneczne dni dojrzeć można oddalone o ponad dwieście kilometrów miniaturowe łańcuchy Tatr.

Bieszczady cechują się nie wyłącznie malowniczymi panoramami, ale też unikalną dziką przyrodą. W karpackiej puszczy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, watahy wilków, wspaniałe jelenie karpackie i trzymające się na uboczu zachwycające żubry i rysie. Do najbardziej ciekawych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, okazały orzeł przedni a także puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Przypuszcza się, że na obszarze Europy żyje wyłącznie 600-800 par tych wyjątkowo ślicznych osobników. Pośród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie (sprawdź co proponuje hodowla koni nadwigrami) huculskie. W przeszłości te malutkie, niemniej jednak wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niezwykle pomocne podczas transportu i pracy w niekorzystnych górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia aktualnie znów staje się znana, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych ślicznych koników (szerzej o tym – link www).
Teren, który cechuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w 1973 r. objęty został ochroną pod postacią Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Istnieje tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się wąskimi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego typu podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Wśród najbardziej interesujących bieszczadzkich miejscowości wyróżnić należy Lesko, określane bramą Bieszczad. W mieście o niezwykle bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się mnóstwo interesujących obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętsze Marii Panny z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w naszym kraju. Należy również zwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i wyróżniająca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (szerzej o Bieszczadach). Ciekawostką jest fakt, iż w tutejszym klasztorze na zesłaniu przebywał prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy znajduje się też cerkiew oraz parę starych łemkowskich zagród. Innym popularnym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk leżący nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go malownicze położenie, dobrze przyszykowana baza sportowo – rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie nazywane również Bieszczadzkim Morzem, powstało w wyniku budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka urlopowiczów wyjątkowo malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz czystością wód i otaczającej je przyrody.