Chryzantemy, to wspaniałe królowe jesieni

przez | 18 grudnia 2022
Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w mieszkaniu oraz na balkonie. W każdym miejscu stanowią one idealne dopełnienie wystroju, wystrój wystrój każdego miejsca. Twierdzi się, iż jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, inne wręcz przeciwnie. Czy tak jest? Zdaje się, iż sprawa nie toczy się tu o żadną magię czy niezwykłe umiejętności, po prostu jedne osoby bardziej znają kwiaty, drudzy mniej, a Ci co mają większą wiedzę i doświadczenie są w stanie lepiej zadbać o każdego kwiatka. W tym artykule chcielibyśmy opisać wspaniały kwiat, jaki występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem

Autor: ankakay
Źródło: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią dość liczną grupę kwiatów utożsamianych z jesienią i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, dostępne w każdej kwiaciarni.

W zdecydowanej większości chryzantema ogrodowa (na ) pochodz z Azjii – Chin, Korei oraz Japonii. Nazwa oznacza szlachetne pochodzenie, ponieważ Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nie dziwne, że w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tej grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale również w gruncie – złocień koreański lub złocień arktyczny. Wysokość zależy od gatunku, należy przyznać, że jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej oraz brązowej, natomiast kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe i pełne. Czym się różnią? Pojedyncze posiadają kwiaty języczkowe, jakie są osadzone na kilku okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Kolejny rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najbardziej zróżnicowane, bo mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.

Jesienią (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są oferowane wspaniałe odmiany chryzantem, których postać to właściwie duże kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie albo drobnymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie występują na pędach. Te wspaniałe okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają jedynie najlepsi ogrodnicy. Pamiętajmy jednakowoż, że chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To znaczy, iż znakomita większość z nich kwitnie dość późno. Wiadomo, w fachowych szklarniach ogrodnicy potrafią manipulować oświetleniem i temperaturą, więc możemy podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek cały rok.

Chryzantemy na pewno upiększa każde mieszkanie swoimi niezwykle wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo odpowiednie do takiej uprawy. Pamiętajmy jednak, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Dodatkowo, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie jest przeznaczona do uprawy gruntowej, bo nieodpowiednio reaguje na ujemne temperatury.