Jakiego typu akcesoria kojarzą się rodakom ze świętami Bożego Narodzenia i wieczorem wigilijnym

przez | 10 lipca 2021
Chociaż za oknami jeszcze śniegu nie uświadczymy, to nasz kalendarz ścienny nie kłamie – już za kilka dni Gwiazdka. Niezależnie od tego, czy spędza się świąteczny czas w domu, razem z rodziną, czy wyjeżdża się na narty w Tatry, święta łączą się z takimi samymi przyborami. Zobaczmy, co konkretnie wiąże się z Wigilią.

święta

Autor: Cristiana Bardeanu
Źródło: http://www.flickr.com
Do niedawna znakiem szczególnym zbliżających się świąt był padający śnieg. Obecnie, kiedy tego śniegu jest jak na lekarstwo, pozostają nam do dyspozycji pozostałe świąteczne atrybuty. Od zawsze pamiętamy bogato ubraną i oświetloną choinkę, która stała nie tylko środku mieszkania, ale i na tarasie. Wiele kobiet łączy świąteczny czas ze szczególnymi potrawami, czyli pysznymi sernikami i oczywiście z rybami oraz bogato zastawionym stołem. Z kolei dzieciaki od razu pomyślą o prezentach i wspólnym śpiewie pastorałek.

Oprócz tych najbardziej klasycznych skojarzeń, warto przywołać te mniej znane. Jednym z nich jest przykładowo żłób, a właściwie żłobek. Stanowi on część świątecznej dekoracji w świątyniach, a niekiedy w tej miniaturowej formie stoi także pod domową choinką. Niewielki żłób bardzo często pojawia się na imprezach dobroczynnych połączonych z kolacją dla biednych.

Żłoby bywają oczywiście zwyczajowo kojarzone z oborą.

Jeśli zaintrygowała Cię przedstawiana w tym artykule kwestia, zweryfikuj treść (https://artykulyreligijne.pl/ikony-aniolow), którą prawdopodobnie również uznasz za przydatną.

To do nich gospodarz wkłada świeżo skoszoną trawę dla krów, a czasem pozostałych zwierząt gospodarskich. Te żłoby mogą być wykonane z drewna bukowego, a w stuletnich stajniach znajdziemy także te z kamienia. Te spore wersje też łączą się ze świętami – najprawdopodobniej zabrzmiało to trochę niedorzecznie, ale przecież wielokrotnie podziwialiśmy żywe szopki postawione na rynku bądź przed kościołem. Najczęściej drewniany żłób jest jednym z

święta

Autor: STARS FOR EUROPE
Źródło: STARS FOR EUROPE

koniecznych elementów wystroju takiej szopki z oczywistych powodów. Żywe koniki potrzebują przecież karmy, bo stoją praktycznie cały dzionek na świeżym powietrzu.

Następnym trochę zapomnianym atrybutem świąt Bożego Narodzenia jest gwiazda. Tej pierwszej gwiazdki w grudniowy wieczór każdy oczekuje ze zniecierpliwieniem, bo daje ona sygnał do rozpoczęcia najbardziej odświętnej kolacji w roku. Gwiazda kojarzy się także ze śniegiem, ale akurat to skojarzenie powoli odchodzi do przeszłości.

Intrygujący tekst? Bardzo nam przyjemnie. Tym samym gorąco zapraszamy na (https://tort-artystyczny.pl/) naszą nową witrynę, na której przeczytasz sporo ekstra opisów.

Natomiast ciągle nie zapominamy o kwiatkach doniczkowych o intensywnie czerwonym kolorze płatków. Mowa tu oczywiście o gwieździe betlejemskiej, którą zazwyczaj kupujemy przed świętami, żeby zdobiła nasz parapet w czasie tak istotnych dla nas chwil.