Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

przez | 11 grudnia 2022
Propozycja producentów zabawek jest gigantyczna, nęcą kolorem i dźwiękiem. Przy tak szerokiej ofercie łatwo się zagubić, zaś wybór właściwej zabawki może okazać się nadzwyczaj kłopotliwy. Uwierzyć reklamie, efektownemu wyglądowi, znajomości marki? Jakie cechy powinna posiadać dobra zabawka? Jak widać, wybór tej odpowiedniej wcale nie jest taki prosty.

Wybór należytej zabawki dla naszego dziecka to swego rodzaju proces. Na początku trzeba się zastanowić nad celem zakupu cacka. Zadać sobie pytanie: po co kupujemy dziecku daną zabawkę. Czy ma ona absorbować pociechę, w czasie kiedy opiekunowie są zajęci i bezowocnie pochłaniać jego czas? Czy nieść za sobą możność edukacji oraz rozwoju?

Idealna zabawka to taka, która pobudza do aktywności. Masowe zabawki często dostarczają maluchowi skończonych rozwiązań jak też czynią je biernym. Najlepszymi zabawkami są takie, które poprzez zabawę uczą oraz kształtują. Odpowiednio dobrana zabawka rozwija rozumowanie logiczne a także przestrzenne, synchronizację, pomysłowość, jak również umiejętności werbalne. Jeśli idzie o dzieci w wieku przedszkolnym lubią one naśladować działania dorosłych. Świetnym zatem pomysłem może być dla przykładu kasa sklepowa zabawka – kasa sklepowa dla dzieci.

zabawka

Autor: VTech
Źródło: VTech

Im prostsza zabawka, tym bardziej budzi do zabawy. Cacka, które grają, świecą, same się poruszają, są dla dziecka atrakcyjne tylko przez moment i szybko mogą wylądować w kącie. Idealna zabawka otwiera przed dzieckiem wiele opcji. Na przykład klocki z drewna, które mają nieomal nieograniczoną liczbę aranżacji. Kiedy już wiemy, po co kupujemy zabawkę, musimy ją dostosować do wieku i preferencji maluszka. Co innego ciekawi oseska, a co innego przedszkolaka. Musimy także mieć na uwadze, że pewne zabawki są określone dla dzieci powyżej pewnego wieku, co łatwo sprawdzimy w oznakowaniach na zapakowaniu.

Także poziom trudności musi być dopasowany do wieku dziecka, dla jakiego zabawka jest kupowana. Osesek nie jest w stanie skoncentrować swej uwagi dłużej na jednym przedmiocie. Nie zawsze kontroluje swoje ruchy, a świat poznaje poprzez zmysły. Stąd trzeba dobierać gadżety o wyrazistych odcieniach, które łatwo przykują spojrzenia maleństwa. Nieco większe dzieci, które mogą się już samemu poruszać, szybko przetestują odporność swoich zabawek. Ich uwagę z kolei z całą pewnością przykują proste klocki oraz układanki. Istotne, ażeby zabawki miały rozmaite kształty i faktury.

Zabawki możemy również nabyć w internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło: zabawki sklep internetowy – .