Niezapomniany odpoczynek nad polskim morzem w Mielnie

przez | 10 lipca 2021
Mielno to znana miejscowość letniskowa położona na polskim wybrzeżu i nad jeziorem Jamno. Razem z sąsiadującą z nią miejscowością Unieście tworzy kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny, świetnie przystosowany by ugościć turystów planujących wczasy 2014 nad morzem!

Plaża, Mielno

Autor: pawelkoszalin
Źródło: http://www.flickr.com
Głównymi atutami, dla których powinno się zwiedzić Mielno są przede wszystkim uwarunkowania przyrodnicze – usytuowanie nad morzem i jeziorem, cudowna plaża i korzystny mikroklimat. Wśród zabytków należy wyróżnić cztery obiekty. Pierwszym z nich jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego zbudowany w XV w., 750 m od wybrzeża morskiego. Jednonawowa, ceglano – kamienna świątynia spełniała kiedyś również rolę obronną, o czym świadczy jego usytuowanie na niedużym wzniesieniu, wokół, którego widać ślady fos, a także tęgie mury i wąskie okna dwukondygnacyjnej wieży. W środku kościoła jest wiele cennych obiektów, m.in. barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbami czterech ewangelistów, dwa dzwony kościelne, neobarokowy obraz Wniebowstąpienie, a także neogotyckie: chrzcielnica, wieczna lampka oraz dwa witraże w prezbiterium Dobry Pasterz i Święta Rodzina.Pozostałymi zabytkami są: park dworski z przełomu XVIII/XIX w., willa szachulcowa przy ul. Kościuszki 11 z początku XX w.

Odwiedź adres tego serwisu (http://www.goldwasser.pl/restauracja/) – specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy dodatkowe wiadomości na interesujący Cię temat. Wejdź w podany link – nie pożałujesz!

oraz drewniany pensjonat przy ulicy 1 Maja 13 z początku XX w. Interesującym obiektem jest też rzeźba jelenia mieszcząca się przed Urzędem Gminy, którą ufundował jeden z miejscowych ziemian, by uczcić udane łowy. Trzeba też zobaczyć pomnik lotników, dwa betonowe bunkry oraz czarującą aleję lipową biegnącą z Mielna do Mielenka.

Zaletą Mielna jest głównie czysta, kilometrowa i piaszczysta plaża. Jej szerokość waha się od trzydziestu do 54 m. Plaża jest drobnoziarnista, a na odcinku od ulicy Słonecznej do Nurtu Jamneńskiego miejscami kamienista. Naokoło niej są liczne kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne obiekty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży wiedzie droga spacerowa. Usytuowano tu także park nadmorski, w którym znajduje się muszla koncertowa. W Mielnie urlopowicze mogą cieszyć się niezwykle pozytywnym mikroklimatem. Powietrze jest tu bogate w sól i jod i jest wyjątkowo pozytywne dla osób mających kłopoty z układem oddechowym.

Sporo atrakcji czeka na nas również nad Jeziorem Jamno. Jest to jezioro przybrzeżne, odseparowane od morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno jest wyjątkowo popularne pośród entuzjastów sportów wodnych. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście działa wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. W sezonie istnieje możliwość wybrania się na rejs po jeziorze, stateczkiem wycieczkowym „Mila”.

Do ciekawych wydarzeń odbywających się w Mielnie niewątpliwie zaliczyć można Międzynarodowy Zlot Morsów w styczniu lub lutym, Nadbałtycką Wiosnę Esperancka, Magiczne Święto – Mieleńska Noc Świętojańska, Otwarcie sezonu żeglarskiego – Morski Klub „Tramp”, „Operę nad Bałtykiem”, Bieg Śniadaniowy, Otwarcie Hyde Parku, Mieleńską Noc na Gorąco, Przegląd Teatrów Ulicznych i Festiwal Latawca oraz Folkową Fiestę czyli Dożynki Gminne.

Trzeba zaznaczyć, iż przez Mielno przebiega kilka tras rowerowych.

Sprawdź też inne archiwum materiałów podnoszących niniejszy temat – bez strachu – wejście za darmo (http://noclegidlafirm.pl/), więc wejdź na ten odnośnik!

Do najśliczniejszych z nich zaliczyć trzeba szlak Mielenko do Chłopów i Sarbinowa biegnący przez przy wydmowy las iglasto – liściasty.

***Całkowitą ofertę na wakacje 2014 w Mielnie można odszukać w serwisie lub klikając na poniższe linki:- apartamenty nad morzem (sprawdź ten link)- domki Mielno