Spontaniczne zwiedzanie czy z mapą i przewodnikiem?

przez | 8 lipca 2021
Spędzanie wolnego czasu czasami jest sporym wyzwaniem. Ażeby wszystko opracować, określić tak, żeby było dobrze, potrzeba akuratnego planu, który powinien być podparty najbardziej solidnym przygotowaniem.

A może jednakże nie, być preferujesz robić wszystko żywiołowo i bez zbędnych planów. To jak się zachowujesz świadczy o Twoim usposobieniu i podejściu do życia. Są ludzie, którzy w każdej sytuacji muszą mieć plan. Jadą do dużego miasta, na przykład do Warszawy biorą ze sobą mapy i przewodniki, mają już zatwierdzone do której pójdą cukierni na Żoliborzu lub kawiarni w Legionowie (mapa z kawiarnią), wiedzą, co zwiedzą w pierwszej chwili, czy Stare Miasto, czy jednakże Pałac Kultury i Nauki. Są przekonani o swoim planie, wierzą w niego, on jest dla nich najważniejszy i nieodmiennie najlepszym z możliwych spędzenia czasu. Poza planem głównym jest również plan B a nawet C. Na wypadek złej pogody czy innych niespodziewanych wydarzeń, zawsze jest wyjście z sytuacji.

Na innym biegunie znajdują się osoby, jakie całkowicie w inny sposób podchodzą do tego typu spraw. warsaw.jpg|R|W=180|ALT=rynek w Warszawie]Jak wycieczka to spontanicznie, jak planowanie to „zobaczymy, jak to będzie”. Taki człowiek nie wybiera się, przykładowo, do dużego ośrodka miejskiego, aby odwiedzić parę konkretnych punktów, taka osoba bierze sobie za punkt honoru, aby jak najlepiej spędzić wolny czas, a jej plan można streścić w wyrażeniu: zobaczymy, co chwila przyniesie. Przecież wszystko jest uzależnione od wielkiej ilości czynników czynników, z jednej strony jakieś plany mogą się nie zrealizować przez pogodę, może uciec autobus lub po drodze się zepsuć, być może muzeum będzie nieczynne i tak dalej. Taki człowiek wychodzi z prostego założenia, iż planowanie to tylko niepotrzebny stres, zamiast o tym myśleć, należy po prostu żyć chwilą.

Nie widzisz siebie ani w jednej, ani w drugiej grupie? To może jesteś gdzieś w środku, w centrum? Z jednej strony cenisz ludzi, jacy mają wszystko zaplanowane, lecz denerwuje Cię ich drobiazgowość i drobiazgowość. Uważasz, iż plan i owszem, lecz bez przesady, nie powinniśmy przecież pamiętać o każdym, choćby najbardziej nieznacznym detalu. Do drugiego podejścia także jednakowoż masz dość daleko, bo nie lubisz ludzi, którzy wszystko olewają i nie przejmują się żadnym planem. To bez sensu, ponieważ należy przecież mieć jakiś, choćby mały plan, by się nie pogubić w nowym miejscu. Bez nerwów, lecz też bez zbyt dużej niedbałości, jaka do niczego nie prowadzi.