Pożegnanie kogoś bliskiego jest bardzo trudne. Niestety, są takie dni. Jak więc żegnać najlepiej, jaki wybrać nagrobek?

przez | 10 lipca 2021
To niestety niezbyt korzystny fakt, iż każdy z nas na pewnym etapie życia będzie musiał pogodzić się ze śmiercią kogoś bliskiego. Nie da się tak naprawdę na to przygotować, tym bardziej ciężko pogodzić się ze śmiercią bliskich.

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

W tym samym czasie jednakowoż należy dalej żyć, musimy też przeprowadzić cały proces pogrzebowy do końca. Ta cała procedura wiążę się z paroma sprawami do załatwienia, przykładowo, tym jaki nagrobek wybrać.

To dość trudno wybrać jak najlepiej, czy bardziej godne uwagi będą nagrobki podwójne, a może pomniki granitowe. Różnorodność kamienia na polskim rynku jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie, każdy z tych materiałów posiada zalety i wady, wokół wielu narosło sporo niezbyt poważnych mitów, wobec czego ciężko się w tym wszystkim ogarnąć. Pamiętajmy przede wszystkim, żeby nie zamawiać marmuru. W naszym klimacie nie warto go używać. Jest to bowiem skała wapienna o charakterze zasadowym, a to znaczy, iż kontakt z wodą i mrozem wpłynie na błyskawiczną erozję.

Więcej na ten temat: Tadeusz Borkowski

Nagrobki

Autor: Rod Raglin
Źródło: http://www.flickr.com

Po kilkunastu latach tego typu nagrobek będzie w bardzo złej kondycji. Z tego także względu korzystniej wybrać granit. Stosuje się go bardzo często, gdyż jest to surowiec bardzo trwały. Czasem wykorzystywany jest również piaskowiec, jaki przy właściwej, lecz jednocześnie dość regularnej pielęgnacji faktycznie będzie skutecznym materiałem. Często pojawiająca się kwestia dotyczy również tego, jaki kamień jest najmocniejszy? Znakomita większość dostępnych typów granitu odznacza się prawie takimi samymi właściwościami. Niekiedy może się zdarzyć, iż niektóre kruszce mogą pęknąć. Może się tak stać z powodu nagłej zmiany temperatur.

Na przykład w upalne dni czarny nagrobek jest w stanie osiągać aż siedemdziesiąt stopni Celsjusza, aż tu nagle nadchodzi zmiana pogody i spada deszcz. Skoro taki granit jest w stanie przetrwać tego typu zmianę bez żadnej usterki, to możemy być pewni, że nie występują w nim wewnętrzne naprężenia, więc zachowa on idealny wygląd przez bardzo długi czas. Może się jednak wydarzyć, iż dojdzie do pęknięcia. W takiej okoliczności mamy pełne prawo, aby reklamować taki produkt u kamieniarza. Najczęściej okres gwarancji waha się od 2 do 5 lat, choć oczywiście zależy to od zakładu. Miejmy na uwadze jednakowoż, iż kamień to naturalny budulec, tak więc takie wewnętrzne naprężenia są niekiedy nieuniknione.

Źródło – https://tborkowski.pl/pozostala-oferta/